Dne 29.2. na naší škole proběhla akce žákovské samosprávy – Den naruby, který je spojen s nemocí motýlích křídel. Což je vzácné vrozené dědičné puchýřnaté onemocnění kůže. Lidé s touto nemocí mají kůži křehkou jako motýlí křídla z čehož je odvozen její název. I mírný tlak či tření způsobuje tvorbu puchýřů a bolestivých, otevřených ran. Nemocní neznají dne bez bolesti. Děti s nemocí motýlích křídel si nemohou hrát jako zdraví vrstevníci. Může jim ublížit i hračka, skluzavka nebo hra na pískovišti. Odřená kolena znamenají pro nemocné dlouhodobou léčbu a velkou bolest. Součástí každého dne dítěte je několikahodinová ošetřovací procedura. Lidé mají vůči nim řadu předsudků, které vedou až k urážlivému chování, protože onemocnění je u většiny pacientů hned na první pohled viditelné. To má samozřejmě vliv na psychiku nemocných i jejich blízkých. A proč jsme si tento den připomínali? Protože tato nemoc je vzácná a málo rozšířená mezi lidmi. Tím, že jsme si vzali oblečení naruby, jsme vzbudili pozornost lidí. Všimli si, zeptali se a my jsme jim mohli vysvětlit, že je to právě kvůli podpory nemoci motýlích křídel, protože tyto osoby může poranit i obyčejný šev. Některé třídy se zapojili velmi aktivně, čímž jim za tuto vstřícnost mnohokrát děkuji, protože empatie (vcítění se do jiné osoby) je důležitá součást lidského života. Děti to často navíc pojaly jako dobrou zábavu, a snažily se předhánět, kdo bude mít více kousku oblečení naruby.