I.A od září do prosince

I.A od září do prosince

Naši prvňáčci a jejich první školní podzim plný zážitků

Naši prvňáčci mají za sebou první školní podzim plný zážitků, tvoření, sportu a radosti. Podívejme se, co všechno stihli od září do prosince!

Září – seznamování a první výzvy
První školní dny byly plné objevování. Děti si pohodlně zvykaly na školní prostředí a seznamovaly se nejen s třídou, ale i samy mezi sebou. Společně jsme vytvořili naši malou školní rodinu. Nechyběla zábava – zapojili jsme se do minibasketbalové výzvy, hráli netradiční hry a tvořili obrázky do soutěže ke Dni bez aut. Při procházce okolím školy jsme se učili bezpečnosti a poznávali dopravní značky. Učení jsme začali hravě – procvičovali jsme grafomotoriku, počítali s LEGO kostičkami, tvořili tvary na geodeskách a písmenka modelovali z plastelíny, drátků i kaštanů. Září nám zpestřila také studentka pedagogické fakulty, která s dětmi připravila projekt zaměřený na emoce a chování, díky němuž jsme propojeně stanovili pravidla naší třídy.

Říjen – sport, tvoření a první setkání
Říjen byl plný pohybu a kreativity. V hodinách tělesné výchovy jsme se zapojili do projektu Sport do škol, kde děti vyzkoušely základní herní prvky fotbalu a spoustu zábavných her. Kreativitu rozvíjely i při soutěži Upcycling Challenge, kde společně vytvořily originální dílo ZOO v kufru a ukázaly, jak dobře dokážou spolupracovat. Navštívili jsme knihovnu, kde se děti seznámily s pravidly chování v knihovně v rámci tématu V knihovně je lev. Zúčastnili jsme se také školního projektu Vzdálený Vietnam, který dětem přiblížil kulturu a tradice této země. Měsíc jsme završili akcí Zažij podzim s Generálkou, neformálním setkáním s rodiči a přáteli školy.

Listopad – strašidelný začátek a sladké chvíle
Listopad jsme odstartovali Halloweenem. Děti si užily kostýmy a plnily úkoly na stanovištích. Rodiče připravili báječné dobroty, které by obstály i v soutěži MasterChef. V tělesné výchově pokračoval projekt Sport do škol, tentokrát s florbalem, a hodiny byly zpestřeny zábavnými aktivitami s nafukovacími míči. Zažili jsme také společnou snídani a na třídních schůzkách jsme pekli svatomartinské rohlíčky – potěšily nejen rodiče, ale i děti.

Prosinec – kouzlo Vánoc a společné zážitky
Prosinec byl plný radosti a překvapení. K oslavám 70. výročí města Havířov si žáci 8. a 9. ročníku připravili pro naše prvňáčky skupinovou výuku, kde se děti učily od starších spolužáků. Navštívil nás Mikuláš se svou družinou a děti mu zazpívaly za odměnu. Spolu s deváťáky si děti prohlédly školní prostory – počítačovou učebnu, družinu, tělocvičnu i šatnu – a plnily úkoly na každém místě. Rodiče a hosté si mohli vychutnat hudební pásmo plné vánočních koled. Závěr roku patřil návštěvě kina s ostatními prvňáčky a k úplnému vánočnímu kouzlu přišel i Ježíšek.

První školní měsíce byly plné zážitků, radosti a nových zkušeností. Děti se krásně sžily se školním prostředím a ukázaly, že učení může být zábava. Děkujeme rodičům za spolupráci a podporu – bez vás by to nebylo ono! Do nového roku vstupujeme s úsměvem a těšíme se na další společné chvíle, projekty a překvapení. Ať je rok 2026 plný radosti, úspěchů a nových objevů!

Zpracovala: Mgr. Pavla Rudzká