fax: 596 883 013
e-mail: skolni.sekretariat@zssvobody.c
z

Den dětí I. stupeň

Ve čtvrtek 30. května 2019 uspořádala naše škola Den dětí pro žáky I. stupně. Třída VII. A
s Mgr. Rektoříkovou připravila na hřišti stanoviště na motivy známých pohádek. Úkolem dětí prvních až pátých tříd bylo splnit šest pohybových aktivit, které napodobovaly činnosti pohádkových bytostí. Na stanovišti s názvem Hastrman otvírali studánku házením klíčů do sklenic s vodou. S Harry Pottrem hráli famfrpál, s Patem a Matem přenášeli klády. U Bořka stavitele převáželi lahve s vodou, u Perníkové chaloupky namotávali kamínky na dřevěné latě. Na stanovišti Obušku z pytle ven závodili ve skocích v pytli. Vzájemně se povzbuzovali při zdolávání úkolů. Ukázali svoji rychlost, obratnost, sílu i trpělivost a zažili spoustu legrace. Po splnění každé disciplíny dostali od starších spolužáků razítko. Za nasbírání šesti razítek byli odměněni sladkým gumovým želé.
Poděkování patří všem zúčastněným za skvělou atmosféru, třídním učitelům a asistentkám pedagoga za plynulý průběh akce a žákům VII. A s Mgr. Rektoříkovou za organizaci.

Dopravní soutěž Zpracovala D. Smékalová

úterý 7. května 2019 pořádala naše škola ve spolupráci s komisí BESIP města Havířova již 3. ročník městského kola dopravní soutěže ,,Mladý cyklista´´, která se konala na dětském dopravním hřišti v Havířově – Šumbarku. Čtyřčlenná smíšená družstva soutěžila ve třech disciplínách – v jízdě zručnosti na jízdních kolech, praktické zdravovědě a v písemných testech z pravidel bezpečnosti silničního provozu. Naši školu reprezentovalo družstvo z V. B třídy ve složení: Daniela Werlíková, Markéta Kelčová, Dominik Krupa a Ondřej Volf a v obrovské konkurenci dvanácti havířovských škol skončili na nádherném druhém místě. Navíc v soutěži jednotlivců se Dominik Krupa umístil na vynikajícím druhém místě a Daniela Werlíková na pěkném 3. místě.Těmto závodníkům moc děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy a stejný úspěch jim přejeme i příští rok. Děkuji také paní učitelce Lucii Vandriakové, paní učitelce Pavle Rudzké a paní asistentce Zdence Cielecké za perfektní práci jako rozhodčí u jednotlivých disciplín.

Pohár rozhlasu 2019 Zpracovala R. Rektoříková

Atletické závody určené žákům VI. až IX. tříd základních škol probíhají na jaře v celé České republice. Městské kolo Poháru rozhlasu se uskutečnilo odpoledne 16. dubna na hřišti ZŠ M. Kudeříkové. Závodů v šesti disciplínách se účastnilo šest havířovských škol. Naši školu reprezentovalo 36 žáků v mladší i starší kategorii. V závodech družstev nejlépe uspěly mladší žákyně, které vybojovaly 2. místo. Nejlepších výkonů dosáhla Barbora Gonová z VII. B, která skokem dlouhým 391 cm obsadila v jednotlivcích druhé místo a s osobním rekordem 8,7 vyhrála běh na 60m. Druhým místem v běhu na 600m překvapila soupeřky Natálie Vybíralová z VII. B.  Družstvo starších žákyň vybojovalo 3. místo. Nejlepší žákyní družstva byla Kristýna Lapišová z VIII. B, která vybojovala dvě 3. místa a to v běhu na 800m a ve skoku do dálky. Ve vrhu koulí zabodovala Simona Swaczynová z IX. B a s výkonem 8, 09m obsadila 2. místo. Mladší a starší hoši se umístili na 5. místě. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy. Družstvu mladších žákyň, které postoupilo do okresního kola, držíme palce.

Matematická soutěž klokan Zpracovala I. Kupská

V pátek 22. 3. 2019 na naší škole proběhla mezinárodní matematická soutěž Klokan. Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa sdružených v asociaci Kangourou sans frontieres, jejíž koordinační centrum je v Paříži. V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků. výsledky

Matematická Pythagoriáda 2019 Za PKM Mgr. Beatrice Drabinová

Dne 4. dubna se konalo školní kolo matematické Pythagoriády. Zúčastnilo se 37 žáků pátého až osmého ročníku. K postupu do okresního kola stačilo správně vypočítat 10 příkladů z 15. To se podařilo jen čtyřem soutěžícím. 10 bodů získali  Zuzana Karosková a Lea Emily Romaňáková  z V. A, Vojtěch Starinský ze VI.B a 11bodů získal Martin Lipový z VIII.A. Těmto čtyřem soutěžícím blahopřejeme k úspěchu a postupují do okresního kola, které se koná 23.5. na ZŠ 1.máje.

Velká cena zoo 2019 Za PK Př Mgr. Beatrice Drabinová

Dne 22. 3. Se naše škola zúčastnila soutěže v Zoo Ostravě ,,Velká cena zoo´´. Téma bylo ,,Ochrana přírody v ČR se zaměřením na NP a CHKO´´. Týkala se historie vzniku ochrany přírody v ČR, zákonů o ochraně přírody, zvláště chráněných území, biologie druhů žijících v NP a CHKO v ČR. Naší školu reprezentovala dvě družstva mladší kategorie a dvě družstva starší kategorie. Otázky se týkaly chráněných druhů rostlin a živočichů ČR, dozvěděli jsme se například, že nejstarší chráněná krajinná oblast je Český ráj a byla vyhlášena roku 1955, kde předmětem ochrany jsou pískovcová skalní města, v Šumavském národním parku to jsou ledovcová jezera a roste zde silně ohrožena rostlina hořec panonský. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší v ČR a předmětem ochrany jsou v ptačí oblasti datel černý, kulíšek nejmenší, tetřev hlušec, puštík bělavý, čáp černý, žluna šedá, ze šelem to je rys, vlk a medvěd. A spousta dalších zajímavostí. Nejlépe si vedlo družstvo třídy VI.A ve složení : Veronika Buchtová, Zuzana Pawlasová, Kristýna Polláková, Ondřej Kempný a Daniel Vávrů, kteří získali 27bodů z celkových 37 a k postupu do dalšího kola jim chyběly pouze 4 body. Družstvo ze VI.B získalo 20 bodů, což byl také krásný výsledek. Všem žákům děkujeme za vzornou přípravu a těšíme se na další pokračování soutěže.