Základní škola Generála Svobody
|
|
Český den proti rakovině Zpracovala Š. Miklasová Již třetím rokem spolupracuje naše škola s onkologickou organizací INNA, z. s. se sídlem v Havířově a připojuje se tak k veřejné sbírce v rámci Českého dne proti rakovině, který letos připadl na středu 11. 5. 2016. Rodiče byli o této akci informováni na dubnových třídních schůzkách a měli tedy možnost prostřednictvím svých dětí přispět 20 Kč na sbírku, která byla letos věnována rakovině prsu u žen a u mužů. Cílem sbírky bylo přinést veřejnosti informace o prevenci rakoviny a za nabízené kvítky měsíčků lékařského získat prostředky na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. Organizace letošního Českého dne proti rakovině se ujali žáci IX. A třídy, kteří za prodej 229 kytiček s růžovou stužkou obdrželi částku ve výši 4 828 Kč.
Kdo z nás by nechtěl aspoň jednou zažít pocit, jaké to je stát na prknech, co znamenají svět? Kdo by nechtěl vidět, jak to vypadá za divadelní oponou? Na tyto a spoustu jiných otázek našli odpovědi žáci devátého ročníku naší školy, kteří měli možnost navštívit dílnu v Divadle loutek Ostrava nazvanou „Seznamte se s divadlem“. Pro některé to nebyla první návštěva tohoto typu programu, pro jiné se jednalo o premiéru. Účastníky letošní dílny čekalo seznámení s jednotlivými profesemi a činnostmi, jež předchází každému divadelnímu přestavení. Hanka s Tomášem, herci divadla, seznámili žáky s tím, jak to na divadle chodí, co obnáší jednotlivé profese, co je potřeba zajistit, připravit a nazkoušet. Během více než dvouhodinové dílny se všichni postupně propracovali od pohybové a řečové přípravy až k činnosti dramaturgů, režisérů, rekvizitářů apod. Vyvrcholením pak bylo krátké divadelní vystoupení, které si na základě předloženého pohádkového textu žáci sami ve dvou skupinách připravili a zahráli, nechyběl i vhodný výběr kostýmů a rekvizit. Obě provedení ukázky z pohádky byla s ohledem na časové možnosti a herecké dovednosti velmi zdařilá, navíc se všichni účastníci dobře pobavili.
V pátek 29. dubna jsme se na druhém stupni naší základní školy věnovali projektu Mobilní telefon – fenomén současnosti. Kdo z nás neví, co je mobil? I každá babička jej má! Tak proč mluvit o něčem, co vlastně všichni známe? Tentokrát jsme se na mobilní telefon „podívali“ trochu zblízka. V každém předmětu jsme mluvili o mobilních telefonech, zjistili jsme např., jak mobily fungují, kde se vyrábějí, jaký mají vliv na naše zdraví, kolik za telefon zaplatíme, pokud jej budeme kupovat na splátky, už víme, co je kyberšikana. Své zpracované poznatky jsme zapsali na barevný papír a nalepili na plakát. Výsledky naší celodenní práce pak byly ke zhlédnutí v chodbě u šaten. Na řadu přišlo pročítání, prohlížení, vzájemné porovnávání a pak volba vítěze! Všichni žáci pracovali s maximálním nasazením, někteří nás dost mile překvapili… Každý plakát byl jiný a všechny se opravdu povedly. Nicméně žáci 6. a 7. ročníku volili svého favorita mezi plakáty osmáků a deváťáků a naopak žáci 8. a 9. ročníku určili vítěze mezi šesťáky a sedmáky. Jak to tedy dopadlo? Z pěti plakátů mladších žáků získal největší počet hlasů plakát třídy VII. A. Starší žáci vyrobili rovněž pět plakátů, z nich získal největší počet hlasů ten, který vytvořili žáci třídy IX. B. Vítězům samozřejmě blahopřejeme. Vy ostatní nebuďte smutní! V budoucnu se může štěstí usmát třeba právě na vás!
Trend dnešní doby jsou mobily, a proto se na ZŠ Gen. Svobody uskutečnil projektový den Mobilní telefon - fenomén současnosti. Žáci se věnovali v hodinách různým aktivitám – v matematice počítali možnosti platby za používání telefonu, v českém jazyce skládali básničku o mobilech, v anglickém jazyce si psali sms zkratkami, v dějepise se bavili o dávných mobilech a luštili křížovku, v zeměpise zjistili, kde se telefony vyrábějí. V každém předmětu dostaly třídy barevný papír, na který poté napsaly informace z dané hodiny. Všem se projektový den moc líbil. N. Nečasová, VI. A
(zapsaly: Nicole Krausová a Monika Homolková IX.C; kontrola: Mgr. Ingrid Kupská a Mgr. Radek Kupczak) Dne 18.4.2016 jsme navštívili koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) a posléze areál opevnění v Darkovičkách. Naše žákyně vystoupily na společenském večeru v restauraci u Jelena Zpracovala K. Janečková
Krásné zpestření večera připravily žákyně naší školy se svým vystoupením. Vystoupení Hula a Hop - Natálie Szottková, Barbora Kočendová, Ines Porubská, Růžena Čadová, Magdaléna Mokrošová, Adéla Giecková a Kateřina Lipinová Vystoupení ,, Všechno je to o lásce" - Kanalošová Denisa, Hrdlicová Veronika, Hranická Adéla, Klementová Anna, Fonioková Stela, Křenová Natálie, Konečná Sára, Kokošínská Sabina, Janasová Eliška, Tulejová Michaela Děkujeme děvčatům za krásnou reprezentaci naší školy. Lyžařský kurz Zpracovala B. Drabinová
Tentokrát jen fotkami se loučíme a domů se již těšíme. Hráli jsme Sférické planetárium se bohužel nevydařilo, čekali jsme, doufali, ale nic nebylo… i ikdy…..Výlet do Ručních papíren Máme za sebou čtvrtý den a i spoustu nových zážitků. Konečně nám i trošku nasněžilo, a tak jsme toho plnými doušky využili a zdejší půdu řádně sjeli. Pár mini sněhuláčků postavili a naše lopaty oprášili. Malé „zumbistky“ si zařádily. A část třídy III. A hru Městečko Palermo si zahrála. Jídlo nám všem překvapivě chutná, od snídaně po večeři. Ani školu nešidíme a všichni se velmi snažíme. Objevujem nové hry, soutěžíme a vše pak i vyhodnotíme. Posíláme mnoho pozdravů. Tak zase někdy příště.
Zdravíme všechny rodiče a hlásíme, že jsme všichni v pořádku. Po startu od školy jsme dorazili na místo určení a cestu luxusním autobusem si užili. Po příjezdu jsme se zdárně ubytovali a dali si vynikající oběd .Během odpoledního klidu jsme odpočívali a pak se vydali na průzkum zdejší krajiny a zahráli si hru POVODEŇ (děti se nesměly dotýkat země), NÁLET (všichni se museli skrýt za strom) a BOMBA (děti utvořily trojice). Večer jsme kreslily zážitek z celého dne. Zítra nás už čeká denní program a spousta nových zážitků.
Každoročně Sdružení rodičů školy při ZŠ Gen. Svobody v Havířově – Šumbarku pořádá společenský večer, kdy sál restaurace „U Jelena“ je vždy vyzdobený na určité téma. Letošní společenský večer 20. 2. 2016 se ponese v duchu pohádky „Princ a Večernice“. Žáci naší školy pomohli tuto výzdobu vyrobit. Poděkování patří dětem školní družiny za modro-žluté hvězdičky pod vedením p. vych. L. Daňkové, D. Hliněné a M. Adamcové, žákům 1. stupně, kteří v hodinách VV a PČ malovali krásné obrázky na toto téma, žákům 5.B za zlatá slunce a měsíce pod vedením p. uč. K. Valové, žákům 5. A za „Večernici a Prince“ v životní velikosti pod vedením p. uč. L. Novotné, žákům 4.A, žákyním 7.A – Lence Pelhřimovské, Denise Šmihulové za „Večernice“ na stoly pod vedením p. uč. L. Vandriakové a p. as. P. Vyrtelářové a s výzdobou stříbrných hvězd a hvězdiček pomohli šikovní žáci 2. stupně. Všem přítomným přejeme pohádkově strávený společenský večer.
Ve dnech 1. 2. 2016 a 2. 2. 2016 se na naší škole uskutečnil zápis do prvních tříd. V letošním školním roce se opět nesl v duchu „Zdravá škola – zdravý žák“. Paní učitelky si pro děti připravily mnoho zajímavých úkolů. Budoucí prvňáčci při zápisu předvedli své schopnosti a dovednosti, za což si odnesli nejen dárečky vytvořené žáky naší školy, ale i fotografii s roztomilým citronem. Aby se děti při čekání nenudily, připravili si pro ně žáci z 9. ročníků sportovní vyžití s různým sportovním náčiním a koutek s možností kreslení. Budoucí prvňáčci od zápisu odcházeli s úsměvem na tváři a natěšení na školní docházku. V předvánočním čase se již tradičně na naší škole koná projekt Vánoční jarmark. Žáci I. i II. stupně se svými vyučujícími vyrábí výrobky, které pak na vánočním jarmarku prodávají. Letos se příprava výrobků konala v pátek 18. 12. Žáci si třídy přejmenovali na dílny podle výrobků, které vyráběli (např. Perníčková dílna, Sladká vánoční dílna, Andílci aj.) Prodej výrobků se uskutečnil v pondělí 21. 12. v prostorách školy – žáci I. stupně a družinka prodávali ve vestibulu školy u šaten, žáci II. stupně v atriu školy. Rodiče a široká veřejnost tak mohli školu navštívit, výrobky si zakoupit a ve školní jídelně také zhlédnout představení O dvanácti měsíčkách, které si připravili žáci 5. A a 5. B třídy s paními učitelkami Mgr. Kateřinou Valovou a Mgr. Lucií Novotnou. Celá akce trvala od 13 do 15, 30 h a měla veliký úspěch. Část peněz, kterou žáci utržili prodejem výrobků, putovala na africkou dívku Aminatu, kterou v roce 2008 škola adoptovala na dálku. Všem účastníkům děkujeme za příjemně strávený čas a vánoční atmosféru, která se jarmarkem nesla celou dobu konání. Předvánoční filmové představení Zpracovala M. Jalovcová Poslední den před vánočními prázdninami (22. 12.) žákům zpříjemnila naše škola návštěvou filmového představení v ostravském multikině Cinestar. Přistavenými autobusy byli žáci I. a II. stupně dopraveni od školy ke kinu, kde zhlédli animovaný film Mimoni. Představení trvalo 2 hodiny. Po jeho skončení byli žáci dopraveni zpátky do školy, kde se svými vyučujícími film zhodnotili, popřáli si krásné svátky vánoční a poté se vydali domů užít si dvanáctidenní vánoční prázdniny. Magistrát města Havířova, již po deváté, vyhlásil soutěž „Nejkrásnější vánoční ozdoba“. Naše škola se přihlásila a vánoční hvězdy vyrobila. V dílně školní družiny, pod vedením paní vychovatelky Lenky Daňkové a paní asistentky Jany Venglařové , žákyně Petra Nawalaná, Pavla Dvořáková, Adéla Ferčáková, Barbora Zotyková, Tereza Pasterná, Kateřina Szturcová kreativně tvořily vánoční ozdoby. Dne 11. 12. 2015 jsme se zúčastnili vyhodnocení soutěže u krásně vyzdobeného stromečku ve vestibulu MMH. Zpěvem koled byla navozena vánoční atmosféra a každá škola byla odměněna dárky a diplomem za 1. místo.
Dne 1.12.2015 se na naší škole uskutečnila beseda pro žáky 5.ročníků s názvem „Vánoční komety“, kterou pro děti uspořádalo Centrum tmavé oblohy – Beskydy. Beseda byla věnovaná velice zajímavým tělesům naší Sluneční soustavy – kometám a odpověděla na různé otázky, jako např.: Co jsou komety a odkud k nám přilétají? Co se s nimi děje když se přiblíží ke Slunci? Jak souvisí s kometami meteorické roje, tzv. "padající hvězdy", které můžeme vidět každým rokem na noční obloze např. v podobě Perseid kolem 12. srpna? Dětem se beseda velmi líbila a odnesly si z ní mnoho nových a zajímavých poznatků.Zpracovala: Lucie Novotná Dne 4. 11. 2015 se žáci sedmého ročníku naší školy zúčastnili exkurze ve světě techniky v Dolních Vítkovicích. Žáci si mohli prohlédnout v rámci fyziky celou řadu vynálezů, které poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí a ve světě. Cílem je přiblížit všem žákům problematiku vědeckých oborů a na praktických ukázkách vysvětlit, že fyzika není žádný strašák, ale zajímavý obor s obrovskou budoucností. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny, VII. B navštívila výukový program Roboti v našem životě, o funkci a práci robotů a VII. A Svět civilizace. Následovaly tzv. oázy: člověka, síly a pohybu, stromu, vesmíru, energie, fauny, železa aj. Expozice nám přibližují vztah ,,svět a já´´, jak náš život a životní prostředí ovlivňují vynálezy a technologie, a jak můžeme my sami přispívat k vývoji civilizace. Myšlenku, kterou nám chtějí zprostředkovat je ,,chceš změnit svět, musíš začít sám u sebe´´. Pak jsme se přesunuli do 3D kina a mohli sledovat krásný přírodopisný film o malém hlodavci čipmánkovi, o jeho boji o přežití. O tom, že výuka nemusí probíhat jen ve školních lavicích, se přesvědčili žáci devátého ročníku. V rámci předmětu „Literární seminář“ si totiž domluvili prohlídku kronik města Havířova, které pro ně připravil tajemník MmH Ing. Menšík. Bylo zajímavé zjistit, jak se městská kronika vede, co je jejím obsahem, kdo může být kronikářem města, ale např. si i prolistovat některé z nich. A protože se většina žáků ocitla v prostorách magistrátu poprvé, měli možnost se podívat i na některá pracoviště, seznámit se s matrikou, odborem vnitra a živnostenským úřadem apod. Bezesporu největším zážitkem však bylo setkání s panem primátorem Bc. Pawlasem, který nejen nabídl posezení v primátorském křesle, ale seznámil žáky s novinkami, které se v našem městě chystají, povykládal si s žáky o návštěvě pana prezidenta v Havířově a odpověděl na dotazy. Dvouhodinový pobyt strávený na magistrátě představoval zajímavý a nevšední způsob výuky. Soutěž proběhla v pátek18. 9. v rámci světového „Dne bez aut“. V 10 hodin, žáci ve svých třídách a se svým tř. učitelem ve skupinkách vypracovávali test z pravidel silničního provozu a společně si ho pak opravili. V 11 hodin se společně vydali po jednotlivých stanovištích. Soutěžilo 59 žáků ze šesti tříd II. stupně. Soutěžícím byly body a čas zapisovány do kartičky a za každé vyjetí z dráhy byl připsán k času 1 trestný bod, který se rovná + 5 sekund navíc. Soutěžící si ověřili znalosti ze zdravovědy, pravidel silničního provozu, šikovnost, zručnost a rychlost, a to všechno na sedmi stanovištích v okolí školy. Za každé stanoviště zodpovídal pedagogický pracovník a pomáhali žákyně a žák tříd 9.A a 9.C. Rezervy ve vědomostech stále máme a je potřeba si všechno neustále opakovat, abychom byli na jízdu mezi auty, v hustém silničním provozu co nejlépe připraveni a různé neočekávané nástrahy zvládali s přehledem. výsledky
V pátek 18. září 2015 se na naší škole v rámci Evropského dne bez aut konalo dopravní dopoledne pro žáky 1 stupně. Žáci plnili pracovní listy s dopravní tématikou, hráli dopravní hry, na vycházce v okolí školy správně přecházeli přes vozovku, poznávali dopravní značky a pozorovali dopravní prostředky a chování řidičů. Zkoušeli také správně vyplnit testy z BESIPu.Pro všechny třídy byla připravena výtvarná soutěž, kdy žáci 1. ročníku malovali Semafor a druhé třídy jakoukoli Dopravní značku. Žáci třetích tříd navrhovali Cyklistickou přilbu, čtvrťáci výtvarně ztvárnili Jak by vypadaly silnice bez motorových vozidel a 5. ročníky malovaly Dopravní prostředky v roce 3000. výsledky |
Diskutují pouze přihlášení!
|